Az olyan hűtött terekben, ahol emberek dolgoznak, vagy huzamosabb ideig tartózkodnak (egész napos munka), ott egy légelosztó zsákot, tömlőt szükséges helyezni, rögzíteni az elpárologtatóra a megfelelő komfortérzet biztosítása érdekében. Ez úgy működik, mint egy anemosztát, ez tulajdonképpen egy befúvó szerkezet, mely egyenletesebb légsebesség eloszlást biztosít a benntartózkodó emberek számára.
Az acélsodrony egyik vége a falba van rögzítve (dübelezve), a másik vége, pedig az elpárologtatóhoz.
A fémkarikák, pedig kötegelővel vannak az acélsodronyhoz rögzítve.
Amennyiben a helyiség rendelkezése miatt szükséges légeloszló tömlőt helyezni az elpárologtatóra, akkor 1 ventilátoros elpárologtatót érdemes kiválasztani. Nem jó, ha túl sok légeloszló tömlő halad a helyiségben, mert annak is van hely igénye, és ára.
A kiválasztott elpárologtató teljesítménye nagyobb, amennyiben a hűtőközeg tényleges elpárolgási hőmérséklete magasabb, mint a katalógusban megadott érték. Ekkor ki lehetne választani kisebb elpárologtatót is, de valahol túl kell méretezni a biztonság miatt. Árban nincs nagy különbség két hőcserélő méret között.
1. Légelosztó tömlő kiválasztása:
A légelosztó tömlő átmérőjét az elpárologtató ventilátorának átmérője határozza meg. Hosszát, pedig a helyiség hossza.
Pl.: a ventilátor átmérője: 350 mm, a helyiség hossza: 6 m, akkor a tömlő mérete: ᶲ 350 x 6000 mm
Nagyobb tömlő hosszúság (hosszabb, mint 10 m) igénye esetében 2 db elpárologtatót szükséges kiválasztani, és így összesen 2 db tömlőt alkalmazni, mert a ventilátor emelőmagassága hosszabb tömlőt nem bír el, és a levegő nem jut el a tömlő végéig, ráadásul a ventilátort lefojtjuk!
Az elpárologtatókat a tömlőkkel együtt az adott helyiségben érdemes egymás mellé helyezni, és nem egymással szemben, mert akkor a ventilátorok egymás ellen dolgoznak!
A tömlő és az elpárologtató elhelyezésének szempontja:
Függ a helyiség geometriai adottságaitól. Függ a berendezések, gépek magasságától is. Amennyiben a mennyezetig érnek a berendezések, a tömlőt csak a berendezésig lehet vezetni vagy a berendezések között, mellett. A tömlőnek a hely igénye a tömlőátmérő 1,5-szerese, amikor a ventilátor leáll (műszak végén), a tömlő összeesik. Így előfordulhat, hogy a tömlő nem tud végig haladni a helyiség teljes hosszán, de annyi hely még rendelkezésre áll, hogy az acél sodronyt a teljes helyiséghosszon végigvezetem, és a falba rögzítem a végét. Az elejét az elpárologtatóhoz is rögzíthetem.
Ajtó fölé is gyakran szokás elpárologtatót helyezni, amennyiben elegendő hely áll rendelkezésre.